ניתוח קיסרי אמבולטורי

 

 

ניתוח קיסרי אמבולטורי בשיטת FAUCS

 

שיעור הניתוחים הקיסריים נמצא בעלייה מתמדת בעולם המערבי, עד כדי 40% מהלידות ויותר במקומות מסוימים בעולם. בישראל, נכון להיום, שיעור הניתוחים הקיסריים עומד על כ-20-25% מהלידות וצפוי כי עם השנים שיעור זה ימשיך ויעלה.

ניתוח קיסרי מתבצע כבר מאות שנים ,אך עם השנים שיטות הניתוח השתנו והשתכללו;

הניתוח הקיסרי המקובל והנפוץ כיום, פותח לפני כ-30 שנים בבית החולים "משגב לדך" בירושלים – בניתוח זה, חתך העור מבוצע לרוחב, שרירי הבטן מופרדים בקו האמצע ביניהם, ודרך חיתוך הפריטונאום (הקרום המכסה את איברי הבטן והמעיים, המכונה בעברית  צפק) מבוצע חתך רוחבי ברחם. ניתוח זה קל ומהיר לביצוע, באופן יחסי, אך מאופיין בהחלמה הזהה להחלמה לאחר ניתוח בטן, ובוודאי לא דומה להחלמה לאחר לידה רגילה. רוב היולדות מתקשות בתנועה, שינויי תנוחה ובהליכה בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח, דבר המקשה עליהן, גם את הטיפול הראשוני בתינוק.

מתוך המחשבה להפחית את כאב היולדת-המנותחת ככל שניתן, על מנת שתוכל לתפקד בנוחות יחסית כמו יולדת לאחר לידה רגילה, ולחוות את הניתוח בצורה ידידותית ממש כ"לידה רגילה" ככל שניתן, פיתח ד"ר דניס פאוק (Dennis Fauck), כירורג וגינקולוג צרפתי, את הניתוח הקיסרי ה"אקסטרה-פריטונאלי" (משמעות השם היא "מחוץ-לפריטונאום" – כלומר: לא דרך הפריטונאום) והחל לבצעו לפני כ-20 שנים.

בניתוח זה, החתך בעור הינו רוחבי תחתון ב"קו הביקיני", כמו זה המקובל כיום, אך שלבי הניתוח הפנימי שונים לגמרי. לניתוח ע"ש FAUCK המכונה גם "FAUCS" כראשי-תיבות של – French AmbUlatory Cesarean Section. לניתוח זה רשימה של יתרונות בולטים:

  1. הפרדת שרירי הבטן האורכיים לא מבוצעת ברקמת החיבור בקו האמצע (מה שגורם לכך שנשים רבות לאחר ניתוח קיסרי רגיל סובלות מהיפרדות של שרירי הבטן האורכיים), אלא הפרדת סיבי השריר נעשית משמאל לקו האמצע, בין סיבי השריר, במקום בו מופעלים פחות כוחות לחץ ולכן מתאפשרת החלמה קלה ומהירה יותר.
  2. הניתוח נעשה ללא הכנסת קטטר לשלפוחית השתן – מה שמפחית את הסיכוי לפציעה בצינור השתן, זיהומים או דלקת בדרכי השתן.
  3. בניתוח אין חיתוך של קרום הפריטונאום (אותו קרום המצפה את רוב איברי הבטן הפנימיים ובהם גם המעיים, הקרוי בעברית – צפק), לכן אין חדירת נוזלים (מי שפיר או דם) או אויר אל חלל הפריטונאום – מה שמפחית את הסיכון לתסחיף מי שפיר, מפחית כאב בצורה מהותית, ומפחית סיכוי לבעיה במעי לאחר הניתוח, כמו גם מבטל את הצורך בצום לאחר הניתוח.
  4. תפירת הרחם נעשית בתפר מעגלי ולא אורכי, מה שמצמצם הסיכון לדמם או להחלשות דופן הרחם לקראת הלידה הבאה, ומקטין באופן מהותי את הצלקת שתיוותר ברחם.
  5. מתוך הגישה הידידותית והטבעית המבקשת לאפשר גם בניתוח חוויה הדומה ללידה, היולדת יכולה לבחור לקחת חלק אקטיבי ולהצטרף להוצאת התינוק ע"י "לחיצה" המבוקרת באמצעות מנשפית גיארם*, השתתפות אקטיבית זו מקלה על הוצאת התינוק, ומאפשרת לאם לראות את רגע יציאתו ממש כמו בלידה רגילה.
  6. תפירת העור בסיום הניתוח מבוצעת על ידי תפר תת עורי, כאשר העור עצמו מודבק בדבק רפואי בלבד, ללא  סיכות או תפרים כואבים, ואפילו חבישה חיצונית אינה נדרשת.

שילוב כל הצעדים הללו מפחית משמעותית את הכאב לאחר הניתוח ומאפשר חזרה לתנועה קלה ומהירה יותר, אכילה ושתייה בשלב מוקדם יותר לאחר הניתוח ושחרור מוקדם יותר מבית החולים אל הבית. היולדת-המנותחת מתנהלת יום לאחר הניתוח כמו יולדת לאחר לידה רגילה.

…אם הניתוח קיים כבר 20 שנה, איך זה שאף אחד לא שמע על כך?  – באופן אירוני כמעט, כשדר' דניס פאוק ניסה להציג את שיטתו בעולם, שני דברים עמדו לו לרועץ: האחד – הוא אינו מדבר אנגלית והשני, היה העובדה שהקהיליה הרפואית שרגילה כל כך בטכניקת הניתוח הפשוטה והמקובלת ראתה בטכניקה הזו "כירורגיה למתקדמים" והעדיפה את החלמתן הממושכת והכאובה של היולדות, על פני המאמץ הכירורגי הנוסף שיבטיח החלמה קלה יותר וכאובה פחות. וכך בסופו של דבר, דר' דניס פאוק, שניתח עד היום כ- 5,000 ניתוחים קיסריים מסוג זה, המשיך את עבודתו באופן פרטי בלבד, לצד קומץ רופאים צרפתים שבחרו להשתלם אצלו בטכניקה. כיום, מגיעות נשים מכל צרפת אל המומחים הנ"ל כדי להינתח בשיטה מיוחדת זו.

הטכניקה הניתוחית דורשת הכשרה ייעודית והתנסות מוקדמת, לצד מנתח מנוסה, בצרפת, כפי שעברתי. כיום רק כ-12 רופאים מאושרים לבצע את הניתוח ברחבי העולם, את שמותיהם ניתן לראות באתר האינטרנט הצרפתי של הניתוח האקסטרה-פריטונאלי. בתמונה המצורפת ניתן לראות אותי מצולם עם ד"ר דניס פאוק מפתח השיטה הניתוחית,  ד"ר אוליבייה אמי, ד"ר בנדיקט סימון וד"ר ריצ'רד בן-חמו, אצלם השתלמתי ועימם ניתחתי ניתוחים רבים מסוג זה בצרפת. הניתוח הקיסרי האקסטרה-פריטונאלי מבוצע על ידי כיום במרכז הרפואי לניאדו (נתניה), באופן פרטי בלבד       http://www.cesarienneextraperitoneale.fr/

סרטון המתאר את ניתוח FAUCS

*מנשפית גיארם הינה אביזר דמוי משרוקית, המהווה סוג של ווסת-אויר, היוצר התנגדות ברמה משתנה בעת נשיפת אויר לתוכה. המנשפית היא חלק משיטה שיקומית לשרירי הבטן ורצפת האגן, אשר פותחה על ידי לוק גיארם פיזיותרפיסט צרפתי, ומשמשת לשיקום שרירי הבטן, הנשימה ורצפת האגן, וכן להכנה ללידה ולשיקום אחרי לידה, כחלק מהטיפול המסובסד ע"י מערכת הבריאות הצרפתית. מנשפית גיארם משמשת בצרפת גם ללחיצה נכונה ובריאה במהלך לידה, ואף במהלך ניתוח קיסרי. שיטת גיארם מיושמת בישראל ע"י סיון נבות, פיזיוטרפיסטית מומחית בשיקום רצפת האגן, ונציגת שיטת גיארם בישראל, המלמדת מטופלות ואנשי מקצוע את השיטה ואת השימוש במנשפית בעת לידה או ניתוח. http://www.physiotherapy.co.il

 

 

להזמנת תור, חייגי: 1700702290

או מלאי את הפרטים וניצור עימך קשר בהקדם
ד״ר ישראל הנדלר | מומחה למיילדות וגינקולוגיה | הברזל 9 א׳, רמת החייל, ת״א
Design by  N E X I T E | © all rights reserved 2017