ניתוח קיסרי אמבולטורי בשיטת FAUCS

שיעור הניתוחים הקיסריים נמצא בעלייה מתמדת בעולם המערבי, עד כדי 40% מהלידות ויותר במקומות מסוימים בעולם. בישראל, נכון להיום, שיעור הניתוחים הקיסריים עומד על כ-20-25% מהלידות וצפוי כי עם השנים שיעור זה ימשיך ויעלה.

ניתוח קיסרי מתבצע כבר מאות שנים, אך עם השנים שיטות הניתוח השתנו והשתכללו.

הניתוח הקיסרי המקובל והנפוץ כיום, פותח לפני כ-30 שנים בבית החולים "משגב לדך" בירושלים – בניתוח זה, חתך העור מבוצע לרוחב, שרירי הבטן מופרדים בקו האמצע ביניהם, ודרך חיתוך הפריטונאום (הקרום המכסה את איברי הבטן והמעיים, המכונה בעברית צפק) מבוצע חתך רוחבי ברחם.

ניתוח זה קל ומהיר לביצוע, באופן יחסי, אך מאופיין בהחלמה הזהה להחלמה לאחר ניתוח בטן, ובוודאי לא דומה להחלמה לאחר לידה רגילה. רוב היולדות מתקשות בתנועה, שינויי תנוחה ובהליכה בשבועיים הראשונים שלאחר הניתוח, דבר המקשה עליהן, גם את הטיפול הראשוני בתינוק.

מתוך המחשבה להפחית את כאב היולדת-המנותחת ככל שניתן, על מנת שתוכל לתפקד בנוחות יחסית כמו יולדת לאחר לידה רגילה, ולחוות את הניתוח בצורה ידידותית ממש כ"לידה רגילה" ככל שניתן, פיתח ד"ר דניס פאוק (Dennis Fauck), כירורג וגינקולוג צרפתי, את הניתוח הקיסרי ה"אקסטרה-פריטונאלי" (משמעות השם היא "מחוץ-לפריטונאום" – כלומר: לא דרך הפריטונאום) והחל לבצעו לפני כ-20 שנים.

בניתוח זה, החתך בעור הינו רוחבי תחתון ב"קו הביקיני", כמו זה המקובל כיום, אך שלבי הניתוח הפנימי שונים לגמרי. לניתוח ע"ש Fauck המכונה גם "FAUCS" כראשי-תיבות של – French AmbUlatory Cesarean Section, רשימה של יתרונות בולטים:

  1. הפרדת שרירי הבטן האורכיים לא מבוצעת ברקמת החיבור בקו האמצע (מה שגורם לכך שנשים רבות לאחר ניתוח קיסרי רגיל סובלות מהיפרדות של שרירי הבטן האורכיים), אלא הפרדת סיבי השריר נעשית משמאל לקו האמצע, בין סיבי השריר, במקום בו מופעלים פחות כוחות לחץ ולכן מתאפשרת החלמה קלה ומהירה יותר.
  2. הניתוח נעשה ללא הכנסת קטטר לשלפוחית השתן – מה שמפחית את הסיכוי לפציעה בצינור השתן, זיהומים או דלקת בדרכי השתן.
  3. בניתוח אין חיתוך של קרום הפריטונאום (אותו קרום המצפה את רוב איברי הבטן הפנימיים ובהם גם המעיים, הקרוי בעברית – צפק), לכן אין חדירת נוזלים (מי שפיר או דם) או אויר אל חלל הפריטונאום – מה שמפחית את הסיכון לתסחיף מי שפיר, מפחית כאב בצורה מהותית, ומפחית סיכוי לבעיה במעי לאחר הניתוח, כמו גם מבטל את הצורך בצום לאחר הניתוח.
  4. תפירת הרחם נעשית בתפר מעגלי ולא אורכי, מה שמצמצם הסיכון לדמם או להחלשות דופן הרחם לקראת הלידה הבאה, ומקטין באופן מהותי את הצלקת שתיוותר ברחם.
  5. מתוך הגישה הידידותית והטבעית המבקשת לאפשר גם בניתוח חוויה הדומה ללידה, היולדת יכולה לבחור לקחת חלק אקטיבי ולהצטרף להוצאת התינוק ע"י "לחיצה" המבוקרת באמצעות מנשפית גיארם*. השתתפות אקטיבית זו מקלה על הוצאת התינוק, ומאפשרת לאם לראות את רגע יציאתו ממש כמו בלידה רגילה.
  6. תפירת העור בסיום הניתוח מבוצעת על ידי תפר תת עורי, כאשר העור עצמו מודבק בדבק רפואי בלבד, ללא  סיכות או תפרים כואבים, ואפילו חבישה חיצונית אינה נדרשת.

שילוב כל הצעדים הללו מפחית משמעותית את הכאב לאחר הניתוח ומאפשר חזרה לתנועה קלה ומהירה יותר, אכילה ושתייה בשלב מוקדם יותר לאחר הניתוח ושחרור מוקדם יותר מבית החולים אל הבית. היולדת-המנותחת מתנהלת יום לאחר הניתוח כמו יולדת לאחר לידה רגילה.

אם הניתוח קיים כבר 20 שנה, איך זה שאף אחד לא שמע על כך?

באופן אירוני כמעט, כשדר' דניס פאוק ניסה להציג את שיטתו בעולם, שני דברים עמדו לו לרועץ: האחד – הוא אינו מדבר אנגלית, והשני, היה העובדה שהקהיליה הרפואית שרגילה כל כך בטכניקת הניתוח הפשוטה והמקובלת ראתה בטכניקה הזו "כירורגיה למתקדמים" והעדיפה את החלמתן הממושכת והכאובה של היולדות, על פני המאמץ הכירורגי הנוסף שיבטיח החלמה קלה יותר וכאובה פחות. וכך בסופו של דבר, דר' דניס פאוק, שניתח עד היום כ- 5,000 ניתוחים קיסריים מסוג זה, המשיך את עבודתו באופן פרטי בלבד, לצד קומץ רופאים צרפתים שבחרו להשתלם אצלו בטכניקה. כיום, מגיעות נשים מכל צרפת אל המומחים הנ"ל כדי להינתח בשיטה מיוחדת זו.

הטכניקה הניתוחית דורשת הכשרה ייעודית והתנסות מוקדמת, לצד מנתח מנוסה, בצרפת, כפי שעברתי. כיום רק כ-12 רופאים מאושרים לבצע את הניתוח ברחבי העולם, את שמותיהם ניתן לראות באתר האינטרנט הצרפתי של הניתוח האקסטרה-פריטונאלי. בתמונה המצורפת ניתן לראות אותי מצולם עם ד"ר דניס פאוק מפתח השיטה הניתוחית, ד"ר אוליבייה אמי, ד"ר בנדיקט סימון וד"ר ריצ'רד בן-חמו, אצלם השתלמתי ועימם ניתחתי ניתוחים רבים מסוג זה בצרפת.

הניתוח הקיסרי האקסטרה-פריטונאלי מבוצע על ידי כיום בבית החולים האנגלי בנצרת, באופן פרטי בלבד.

סרטון המתאר את ניתוח FAUCS

תשובות לשאלות נפוצות - ניתוח צרפתי

היכן מתבצע הניתוח?

הניתוח מתחיל להתבצע בימים אלו בשלב ההכשרה בבתי החולים הציבוריים בני ציון וכרמל מקווה שבתי חולים נוספים ירימו הכפפה ויצטרפו. אני רוצה ואשמח ללמד כל רופא המעוניין לנתח בשיטה זו בכל בית חולים בארץ על חשבון זמני הפרטי וללא כל תשלום.

האם ניתן לבצע את הניתוח בביה"ח שיבא (תל השומר)?

הניתוח בשלב זה לא מתקיים בשיבא וגם כאשר אני מבצע ניתוחים קיסריים בשיבא אני מבצע שם ניתוח קיסרי מסוג משגב לדך ולא את הניתוח הזה.

האם הניתוחים מתבצעים בירושלים?

בשלב זה הניתוחים מתבצעים ב 3 מקומות בלבד: בי"ח בני-ציון וב"ח כרמל – נמצאים בשלב ההכשרה, ואילו אני מבצע הניתוח בעצמי רק בבי"ח האנגלי בנצרת.

בשלב זה רק אני מבצע ניתוח זה בארץ/ מקווה שבקרוב יהיו עוד רופאים המוכשרים לכך.

כיצד קובעים מועד ללידה בטנית בבתי-החולים "כרמל" ו"בני-ציון"?

קביעת ניתוח בבני ציון או בכרמל נעשית ישירות מולם והם מתאמים עימי הימים בהם אני לוקח חופשה משיבא ומגיע לשם לסייע בניתוחים.

בשלב זה לא הגדרנו את תום מועד ההכשרה ומועד תחילת המחקר ולכן אני נמצא בכל הניתוחים הנעשים בשיטה זו בבני ציון ובכרמל.

מהו בית-החולים האנגלי בנצרת?

בית החולים האנגלי בנצרת הינו בית חולים המנוהל על ידי אגודה סקוטית ומנוהל על ידי ערבים נוצרים ונזירות. זהו ביח הראשון ליולדות בישראל ופועל למעלה מ-150 שנה. מנהל המחלקה ד"ר ג'ימי ג'דהון אשר התמחה בהדסה ירושליים. בביח כ 3000 לידות בשנה  עם דגש בעיקר על לידות בתנועה ולידות טבעיות יש בבית החולים פגיה וטיפול נמרץ פגים המהווים יעד לשליחת פגים מבתי החולים במרכז במקרי עומס וזכו כבר מספר פעמים בפרס איכות של משרד הבריאות. חדר המיון של בית החולים זכה בפרס שני ארצי בבקרת איכות ב-2017, וכן יש בבית החולים טיפול נמרץ מבוגרים במידה וצריך חו"ח.

מה היתרון הגדול של הלידה הבטנית על-פני ניתוח קיסרי רגיל?

הניתוח הזה הינו הידידותי ביותר מאחר ומעבר להעדר הפרדה היולדת הינה שותפה פעילה בלידה הבטנית בעזרת המנשפית ורואה את הילוד נולד.

האם יש יתרון ללידה בטנית לאחר ניתוח קיסרי קודם?

בניתוחים חוזרים ניתוח זה הינו מצויין מאחר ומחד הכניסה לחלל הבטן לאחר פתיחת העור הינה במקום מעט שונה ויש פחות הדבקויות לעבור בדרך לרחם ומאידך יש ליולדת למה להשוות – וכמו שנשים רבות מאד כבר אמרו לי ההחלמה הינה שמיים וארץ לעומת הניתוח/ ניתוחים הקודם/מים שהן עברו.

החתך העורי הינו זהה ובאותו מקום בו נעשה החתך העורי בניתוח קיסרי רגיל. לרוחב בקו הביקיני כ 10 ס"מ. במידה והיה ניתוח קודם הפתיחה מתבצעת דרך הצלקת הקודמת ובסוף הניתוח תהיה צלקת אחת בלבד.

ניתן לבצע הניתוח גם לאחר ניתוחים קיסריים קודמים בהם היו הדבקויות או קרע רחמי.

לאחר ניתוח קיסרי צרפתי ניתן לבצע ניתוחים קיסריים צרפתים נוספים או ניתוחים קיסריים רגילים ולהפך.

מהו מחיר הניתוח ומה הוא כולל?

המחיר לניתוח כולל בתוכו את החלק של בית החולים, תפרים ודבק מיוחד שאני מביא, ביקורת וייעוץ לפני. מעקב אחרי ולימוד ותרגול על ידי סיון נבות של השימוש במנשפית.

עלות הניתוח הכוללת כולל מע"מ הינה 15,000 ש"ח באופן פרטי.

בבתי החולים הציבוריים, הניתוח ללא עלות.

מהי ה"מנשפית"?

מנשפית גיארם הינה אביזר דמוי משרוקית, המהווה סוג של ווסת-אויר, היוצר התנגדות ברמה משתנה בעת נשיפת אויר לתוכה. המנשפית היא חלק משיטה שיקומית לשרירי הבטן ורצפת האגן, אשר פותחה על ידי לוק גיארם פיזיותרפיסט צרפתי, ומשמשת לשיקום שרירי הבטן, הנשימה ורצפת האגן, וכן להכנה ללידה ולשיקום אחרי לידה, כחלק מהטיפול המסובסד ע"י מערכת הבריאות הצרפתית. מנשפית גיארם משמשת בצרפת גם ללחיצה נכונה ובריאה במהלך לידה, ואף במהלך ניתוח קיסרי. שיטת גיארם מיושמת בישראל ע"י סיון נבות, פיזיוטרפיסטית מומחית בשיקום רצפת האגן, ונציגת שיטת גיארם בישראל, המלמדת מטופלות ואנשי מקצוע את השיטה ואת השימוש במנשפית בעת לידה או ניתוח. 

האם יתכנו סיבוכים בניתוח?

בכל ניתוח קיסרי יתכנו סיבוכים וגם בניתוח הזה הכוללים דימום, זיהומים ופגיעה באברים הסמוכים לרחם. על פי התיאור של הצרפתים על 3441 ניתוחים קיסריים שיעור סיבוכים זה היה נמוך מאד ודומה לשיעור הסיבוכים המתואר בניתוח קיסרי רגיל. השימוש הנעשה בניתוח זה בתפר תוך עורי מיוחד אמור להקטין את שיעור הזיהומים בפצע הניתוח. עד היום לא נעשה מחקר השוואתי בין הניתוח הצרפתי לבין הניתוח הקיסרי הרגיל- משגב לדך. המחקר ההשוואתי הראשון יבוצע בחודשים הקרובים בכרמל ובני ציון בשלב ראשון  נוכיח את היתרון של ניתוח זה לגבי ההחלמה וונשווה גם את שיעור הסיבוכים.

האם ניתן לבצע לידה בטנית גם במקרים דחופים?

ניתן לעשות הניתוח גם כשמדובר בניתוח דחוף פרט למצב בו יש צורך לחלץ העובר במהירות ואז במקרה כזה יש לבצע ניתוח משגב לדך שהינו מהיר יותר.

ניתן לבצע הניתוח גם לאחר התפתחות צירים במידה והיולדת והמנתח קרובים לבית חולים בו נעשה הניתוח. אולם מאחר וכרגע מדובר בבתי חולים בצפון, יש עדיפות לניתוחים אלקטיביים.

האם מותר לבצע הניתוח בשליה נעוצה?

מומלץ לבצע ניתוח לשליה נעוצה בביח שלישוני עקב הסיכון לצורך במתן רב של דם. בבתי החולים השליושניים בארץ עדיין לא מבצעים את הניתוח הזה.

האם יש יתרון בניתוח קיסרי רביעי?

בהחלט כן. בניתוח נכנסים לחלל הבטן במישור שונה מהניתוחים הקודמים ולכן נתקלים בדר"כ בפחות הדבקויות ובכל מקרה ההחלמה קלה לאין ערוך.

חתך T הפוך

 אין מניעה לבצע הניתוח גם לאחר חתך T הפוך ברחם

שרירן חוץ-רחמי

שרירן חוץ רחמי יכול כמובן לעיתים להקשות על ניתוח קיסרי מכל סוג שהו תלוי מה מיקומו וגודלו. ניתן לפנות אליי בפרטי ולהרחיב.

שתף