כאשר ילוד מגיע לעולם - המגע הראשוני בין אם לפרי בטנה

היכולת של אם ללדת את בנה או ביתה, היכולת לראות עין בעין את רגע הלידה, המגע הראשוני, הריח, המראה, החיבור המיידי לשד, לכל אלו השפעה דרמטית על כל ההתפתחות של הילוד על הקשר עם ההורים על היכולת ליצר קשרים חברתיים, על מניעת חרדת נטישה.

המעבר מהרחם לעולם החיצוני הינו המעבר הקשה ביותר לכל בן תמותה המעבר מסביבה למימית מוגנת וחשוכה לסביבה של אור של מרחב עצום של אויר אחרי שהעובר התרגל להקשיב לדופק של אימו לריח ולחום שלה מנתקים אותו מכל זה לסביבה לא מוכרת.

איך נכון לקבל אותם לעולם? הראייה של לידת ביתך או בנך הלחיצות התפקיד הקריטי ב הבאתו לעולם תורמים ליצירת הקשר הראשוני ולהנקה, מגע מיידי ככל האפשר של עור לעור הינו אחד הדברים החשובים והקריטיים ביותר לילוד יש לייבש הילוד ולהניח אותו עירום על החזה העירום של אימו יש לכסות את הילוד בשמיכה חמה.

המגע בין אם לילדה מעלה באופן דרמטי הפרשת אוקסיטוצין אשר מעודד יצור חלב, מחזק את הקשר בין האם לילוד, מוריד את הסטרס של האם ושל הילוד , יוצר אושר שמחה ועוזר למעבר של הילוד מהרחם לעולם החיצוני.

ילודים שנמצאים במגע עור לעור מיידי עם האם היו עם יציבות נשימתית ולבבית טובה יותר לאחר הלידה, ריוויון חמצן טוב יותר, רמות סוכר יציבות יותר בדם, מאזן חום טוב יותר. בילודים אשר היו במגע עור לעור מעבר לשעה נמצאו גם רמות קורטיזול ( ההורמון הקשור לסטרס) נמוכות יותר ברוק.

חשיבות מגע עור לעור

ניתן לחלק את המגע עור לעור מיד לאחר הלידה לשלבים

השעה האשונה לאחר הלידה נקראת שעת הזהב. מגע נכון קשר נכון עם הילוד בשלב זה ישפיע על כל חייו ועל הקשר עם ההורים השעטות הראשונות לאחר הלידה הן שעות קסומות.
היכולת של אם להיות במגע קרוב עם ילדה מיד לאחר לידתו היכולת לטפל בו בשעות הראשונות לאחר הלידה ולהיות איתו במגע הן קריטיות להתפתחותו ולהתפחתות הקשר האימהי הנכון קריטיות ליכולת להניק.

יש להמנע מהפרעות במגע בין האם לילוד בשלבים ראשונים אלו של החיים.

בתי חולים ידידותיים לאם ולילוד צריכים לשאוף כי כל האימהות יהיו במגע עור לעור עם ילדיהם לאחר הלידה לפחות עד להנקה הראשונה.

יש לעודד את כל האימהות להניק את ילדיהן הנקה ראשונה כאשר מופיעים הסימנים לרצון לינוק לאחר הלידה.
במידה ולא ניתן ליצור מגע עור לעור מיד לאחר הלידה יש ליצור אותו במועד הקורב ביותר האפשרי.

שיקולי בטיחות

בעת מגע עור לעור יש לוודא כי חום הגוף, של הילוד, צבעו, הנשימה שלו והטונוס השרירי נשמרים משך כל התהליך. יש לוודא כי הילד נשמר חם, כי צבע גוף תקין כי הוא נושם כהלכה ודרכי האויר שלו פתוחים.

המגע בין האם לילוד מעבר לשעה הראשונה

היכולת של האם לטפל בילד שלה כבר בשעות הראשונות לאחר הלידה ואף לטפל העצמה מחזקת את הקשר לילוד יוצרת תחושת סיפוק עצמי ודימוי אישי גבוה מפחיתה החרדה שיל הילוד ו"יוצרת" אם וילוד רגועים ומאושרים יותר.

נשים לאחר לידה רגילה ונשים לאחר ניתוח קיסרי כאחד נדרשות ליכולת לטפל בעצמן ובילוד שלהן כבר לאחר זמן קצר.

כותב מאמר זה דוגל בביצוע" לידה בטנית" לנשים הנדרשות לעבור ניתוח קיסרי כך שהן תלדנה את ילדן בעצמן תראנה אותו בא לעולם יהיו איתו במגע מיידי ויזכו להניק אותו מיד לאחר לידתו. אני אף דוגל בביצוע הניתוח הקיסרי הצרפתי אשר מאפשר החלמה קלה לעין ערוך ומאפשר לאם את החופש לטפל בעצמה ובילוד מיד לאחר הניתוח. נשים שעוברות הניתוח הצרפתי חוות אושר חוות הנקה ללא קשיים, ילדים רגועים יותר וחוויה מעצימה וטובה.

לסיכום, מה שאימהות והילודים שלהם צריכים יותר מכל לאחר לידה זה אחד את השניה. היכולת למגע רב ככל האפשר היכולת למגע עור לעור בלתי מוגבל הנקה בלתי מוגבלת. כאשר צוותי הרפואה מבינים את החשיבות של קשר זה מכבדים אותו ומעודדים ומאפשרים אותו התוצאות הבריאותיות והנפשיות לטווח אורך וקצר לאם ולילוד הן מדהימות.